top of page

Історія

Плановий розвиток рибного господарства СРСР, розширення географії вилову риби потребувало планової підготовки кадрів для флоту рибної промисловості. Одним з перших навчальних закладів, що приступили для виконання цього завдання, було Херсонське морехідне училище рибної промисловості, яке в жовтні 2014 року відзначило 82 роки з дня свого заснування.

Untitled-1-211x300.jpg

 Спочатку училище було засновано як морський рибопромисловий технікум у 1932 році в місті Києві. Цього ж року технікум був переведений у місто Херсон. Першим директором технікуму був Василь Архипович Мовчан, якого у 1933 році змінив Михайло Іванович Золотарьов. Велика заслуга в становленні технікуму належала одному з перших директорів Вадиму Георгійовичу Сініцину, який очолив навчальний заклад перед Великою Вітчизняною війною. Під його керівництвом у серпні 1941 року технікум був евакуйований у Дагестан (місто Махачкала). Значна кількість студентів технікуму була відправлена на фронт, а ті що залишились в позаурочні години займались промислом риби на Каспії, працювали в організаціях і підприємствах які випускали продукцію для фронту, працювали в шпиталях, споруджували оборонні об’єкти.

 Після звільнення міста Херсона від загарбників технікум відновив свою діяльність у травні 1944 року. Постановою Ради Міністрів СРСР у 1950 році технікум був реорганізований у морехідне училище рибної промисловості. З початку 60-х років минулого століття училище підтримувало шефські стосунки з колективом технікуму морського та океанічного рибальства у місті Бургас (Болгарія)

Начальник ХМУРП Горбач М.Я та директор технікуму морського та океанічного рибальства

(м. Бургас, Болгарія)

Не можливо не згадати теплими словами директора технікуму, а з 1950 року по вересень 1960 року – начальника училища Сініцина Вадима Георгійовича, начальників училища – Посиліна Костянтина Сергійовича, Горбача Миколу Яковича, Сергієнка Леоніда Івановича, Камчатку Юрія Івановича, Комарова Сергія Федоровича, Ревунова Георгія Івановича, заступників начальника училища – Героя Радянського Союзу Коваленка Анатолія Яковича, Волкова Якова Петровича, Мороза Василя Миколайовича, Шевцова Івана Васильовича та багато інших.

 Висококваліфікований спеціаліст рибної галузі – це основна традиційна риса нашого навчального закладу, яка була притаманна всім поколінням викладачів училища. За період свого існування технікум а потім училище випустило більш ніж 25 тисяч спеціалістів різних професій для рибної галузі, у тому числі: техніків-технологів, рибоводів — іхтіологів, судноводіїв і механіків промислового флоту. Путівку у життя та диплом про закінчення училища отримали, в період з 1963 по 1993 рік, більше 500 фахівців із 35 країн Азії, Африки та Латинської Америки.
Випускники різних років є головним надбанням і багатством училища. На всіх морях та океанах працюють його колишні вихованці. Серед них – відомі діячі науки, провідні спеціалісти і керівники підприємств і організацій рибної галузі, капітани та штурмана далекого плавання, механіки, викладачі.

        З великою пошаною і повагою згадують у ХМУ РП подружжя Корабельникових – Володимира Вікторовича та Клару Андріївну – випускників 1950 року; Президента Української академії економічної кібернетики Ліфіренко А.П.; Героїв Соціалістичної праці – Прокопія Решетова, Аркадія Циганкова та Василя Михаська; капітанів далекого плавання – Володимира Короля, Сергія Речича, Геннадія Зайцева, Тимофея Булана, Олега Бублика, Вадима Орлова, Михайла Сухіна, В’ячеслава Слуцького, Василя Требушного, Володимира Бондаренка, Петра Дмитришина; колишніх генеральних директорів: держпідприємства «Атлантика» — Миколу Майчука, виробничого об’єднання «Антарктика» — Ігоря Баранова випускника 1953 року і його брата Бориса Баранова — випускника 1956 року, колишнього головного механіка рибодобувної флотилії «Восток».

Баранов О.І.
Майчук М.П.
Комаров С.Ф.
Корабельніков В.В.
Орлов В.А.
Слуцький В.О.
Сухіна М.І.
Требушний В.Р.
Ревунов Г.І.

Багато випускників ХМУ РП після роботи на флоті, в суднобудівництві повернулися до рідного навчального закладу і сьогодні передають свої знання і багатий життєвий досвід молоді, яка зараз навчається в училищі. Це викладачі: Грибакін Віктор Михайлович, Мішуков Микола Семенович, Одарик Михайло Михайлович, Ревунов Георгій Іванович, Шпігоцький Євгеній Володимирович; завідувач заочного відділення Мисько В’ячеслав Олександрович, завідувачі лабораторій Кучма Ігор Олександрович та Лукаш Віктор Олександрович.

Група ветеранів ХМУРП

Вони навчають і виховують курсантів ХМУРП

Море вабить юних, кличе до себе тих, в кого гаряче, сповнене мрій серце. Воно манить туди, далеко за обрій, стелить блакитну дорогу, хоч буває вона частенько не легкою і тернистою. І кожного року на цей шлях ступає новий загін випускників ХМУ РП, а на зміну йому приходять такі ж запальні, вольові юнаки – щирі, наївні і безпосередні, для яких, крім моря, не існує більше нічого в світі.

Заступник начальника училища з виховної роботи Парфієнко В.Я. з першокурсниками в музеї історії училища

У своїй новітній історії Херсонське морехідне училище рибної промисловості – Державний вищий навчальний заклад І рівня акредитації. Навчально – виховний процес забезпечують понад 80 викладачів, більшість з яких мають вищу та першу категорію, а також вихователі та командири рот. Серед викладачів училища 17 колишніх його вихованців. Багато викладачів нагородженні трудовими відзнаками “Ветеран рибного господарства”, “Почесний працівник рибного господарства” та Почесними грамотами Кабінету Міністрів України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, Державного агентства рибного господарства України, Херсонської обласної державної адміністрації.

 У 2002 та 2007 роках колектив училища був нагороджений Почесною грамотою Кабінету Міністрів України за багаторічну плідну працю з підготовки висококваліфікованих спеціалістів для підприємств і організацій рибної галузі та з нагоди ювілейних дат з дня заснування (70 та 75-річчя).

В училищі є музей історії, працює Центр культури ім. Лесі Українки. Щороку у жовтні, біля пам’ятника засновнику м. Херсона Г. Потьомкіну проводиться урочистий ритуал “Посвята у курсанти”.

15 лютого 2008 року в училищі встановлена меморіальна дошка курсанту Володимиру Демиденку, якій у травні 1986 року загинув в Афганістані. 22 грудня 2008 року за благословенням архієпископа Херсонського і Таврійського Іоанна відкрита капличка на честь святителя Миколая та 12 Святих апостолів. У ХМУ РП створені необхідні умови для занять спортом. Працюють секції з різних видів спорту. В училищі є своя водно – спортивна станція.

Команда викладачів та співробітників училища у 2006 році посіла ІІ загальнокомандне місце в обласній спартакіаді серед ВНЗ І-ІV рівня акредитації

22 грудня 2008 року в училищі за благословенням архієпископа Херсонського і Таврійського Іоанна відкрита капличка на честь святителя Миколая та 12 Святих апостолів

15 лютого 2008 року в училищі встановлена меморіальна дошка курсанту Володимиру Демиденку, який у травні 1986 року загинув в Афганістані.

На заняттях з греблі на ялах

Тренажерний комплекс з особистого виживання та використання рятівних засобів

Водна станція училища

bottom of page